Муус устар 27: Барыллар ыккардыларынааҕы ураты

Ис хоһооно сотторолунна Ис хоһооно эбилиннэ
TumatUola (ырытыы | суруйуу)
викификация
1 устуруока:
'''Муус устар 27''' диэн [[Грегориан халандаара|Грегориан халандаарыгар]] сыл 117-с күнэ ([[ордук хонуктаах сыл|ордук хонуктаах сылга]]га 118-c күнэ). Сыл бүтүө 248 күн баар.
 
== Түбэлтэлэр ==
* [[1733]]  — учрежден Якутско-Иркутский тракт. Указом от 27 апреля 1733 г. учреждено постоянное почтовое сообщение по трактовым дорогам: от Москвы до Тобольска  — дважды в месяц; от Тобольска до Якутска  — раз в месяц; от Якутска до Охотска и до Камчатки  — раз в два месяца. С открытием Якутско-Иркутского тракта северо-восточного участка Сибирского тракта началось устройство почтовых станций по р. Лене от Якутска до Пеледуйской слободы на протяжении 1192 верст. Почтовое сообщение поддерживалось зимой на лошадях, для чего в Якутске содержался «городовой станок» с почтовыми и обывательскими лошадьми, а летом на лодках по р. Лене, позднее на пароходах. Основная тяжесть почтовых перевозок и содержание почтовых станков легла на ясачных.
* [[1922]]  — Бүтүн Сойуустааҕы ЦИК дэкириэтинэн Саха АССР олохтоммут  — Саха сирин судаарыстыбаннаһа олохтоммут. Бу дэкириэтинэн Саха Сиригэр урукку [[Саха губернията|Саха губерниятын]] сирдэрэ, Енисей губерниятын Хатанга-Анаабыр оройуона, Киренскай уезд Өлүөхүмэ-Сунтаар буолаһа, Хотугу Муустаах акыйаан илиҥҥи кэтирээһин 84 уонна 140 кыраадыстарын ыккардыгар сытар бары арыылара уонна Камчаатка уобалаһын Охуоскай уезда киирбиттэр.
 
== Төрөөбүттэр ==
* [[1915]]  — Таатта [[Уолба]]тыгар поэт, тылбаасчыт Макар Иванович Кузьмин [[Макаар Хара]] төрөөбүт.
* [[1933]]  — [[Федоров Василий Игнатьевич]]  — историческай билим доктора,
 
== Өлбүттэр ==